CANLI YAYIN

Çocuğun İlk Mektebi

Çocuğun İlk Mektebi

İnsan, sosyal bir varlıktır. Bir insan; aile, akraba ve çevresindekilerle yaşayan, pek çok sebeple toplumun her kesimiyle kaynaşabilen bir yapıdadır.

Toplumda görülen kişilik tipleri; çok merhametli, çok gaddar, çok iyimser, çok kötümser, içe dönük veyahut dışa dönük olabilir. Pek çoğunun bu durumları; büyüme çağında içinde yaşadıkları ve onların tutum, davranışlarıyla şekillendikleri aileyle bağlantılıdır.

Anne-baba ve çocuk ilişkilerinde; anne ve babanın çocuğunu büyütürken takındıkları tutum ve davranışlar çok önemlidir. Nitekim Hadis-i Şerif’te Sevgili Peygamberimiz (SAV) şöyle buyuruyor; ‘Bütün doğanlar İslam fıtratı ile doğar...’

Bu yazıda paylaşacağımız notlarla çocuklarımızı tanıma yolunda bir nebze olsun ışık tutabilirsek ne mutlu bize.

Aile eğitimi, 0 ile 18 yaşına kadar çocuğunuzun büyüme sürecini kapsar. Dinimizde de aile baş meselelerdendir. Sağlıklı iletişimin sağlandığı aileden topluma sağlıklı bireyler yetişir. Sağlıklı iletişimin olmadığı aileden topluma maalesef sağlıksız, problemli bireyler yetişir. Aile içinde bir çocuğun bakım ve terbiyesi anne ile babanın ortak sorumluluklarındadır. Anne tüm sorumluluğu babaya yükleyerek sorundan kurtulamayacağı gibi, baba da tüm sorumluluğu anneye yükleyerek sorumluluklarından kurtulamaz.

Çocuk çoğunlukla merhameti, ilgiyi, sevgiyi, paylaşmayı, fedakarlığı, saygıyı, vefayı ve insani ilişkileri aile içinde görerek, yaşayarak öğrenir. O duygularla ruh ve ahlak dünyası şekillenir. Bununla beraber tartışmayı, kavgayı, nefreti, hakareti, bencilliği; kısacası olumsuz davranışları da aile içinde görerek, yaşayarak büyür, o duygularla ruh ve ahlak dünyası şekillenir.

Çocuk, aile kitabının ön sözüdür, ailenin bir parçasıdır. Ailenin topluma açılan penceresi ve ailenin aynasıdır. Fakat hepsinden öte, ruh ve bedenden oluşan kendine ait bir beyni, kalbi ve kişiliği olan bir bireydir. Çocuklar ailenin sahip olduğu bir eşya değil, Allah (CC.)’ın o anne-babaya verdiği bilinçli ve şuurlu yetiştirilmesi gereken bir emanettir. Anne-baba bu süreçte başta Hz. Peygamberimiz (SAV) ve yaşamları ile örnek olan İslam alimlerinin metotları ile hareket etmelidir. Anne babanın çocuğundan alacağı verim ya da verimsizlik ilk başta çocuğuna karşı takındığı yaklaşımla kıyaslanır. Bu ön bilgimizden sonra bu köşede bundan sonraki yazılarımızda paylaşacağımız aile eğitimi sürecini 0-3, 3-6, 7-11, 12-18 yaş aralıkları ile işleyeceğiz. Biz ilk evvela 3-6 yaş aralığı ile başlayıp diğer evreleri sırasıyla anlatmaya çalışacağız. Konularımızı ana konu başlıkları olarak belirleyip yan başlıklarımızla da ayrıntısıyla irdeleyip izaha uğraşacağız ve ayetler ve hadis-i şeriflerle destekleyip okuyucularımızın faydasına sunacağız. İnşallah her birimizin faydalanabileceği bir şekilde istifadenize sunmaya muvaffak oluruz.

Allah (CC.) kendisine iyi bir kul, Peygamberimiz (SAV)’e layık bir ümmet, evlatlarımızın hayırlı bir evlat olarak yetişmeleri hususunda iyi bir anne-baba olma konusunda bizlere muvaffakiyetler ihsan etsin. Evlatlarımızı sabırla, sevgiyle, ilgiyle yetiştirmeyi nasip eylesin. Karnının tok olmasıyla mutlu olduğumuz gibi, psikolojisinin de sağlıklı olması için ilgilenmemizi nasip eylesin. Selam ve Dua İle....

İlimsiz

DİĞER MAKALELER